Тел: (0627) 44-30-26
Л.Є. Зелена ,
спеціаліст вищої категорії,
Соледарська загальноосвітня школа І-ІІІ ступкеів №13
Артемівської міської ради Донецької області
ТЕМА: Цікава книга природи.
В.Сухомлинський " Сергійкова
квітка ".
МЕТА: вчити дітей бачити і розкривати красу
природи. Заохочувати дітей до творчості. Формувати комунікативну
компетентність. Розвивати мовлення, мислення дітей. Сприяти розвитку мовного
апарату,пам’яті, вміння концентрувати увагу, володіти голосом. Виховувати любов
і шанобливе ставлення до природи рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ:
Портрет В.Сухомлинського, виставка творів, картки.
ХІД УРОКУ
І.
Оргмомент.
ІІ.
Мовна зарядка.
1. Дихальна
гімнастика
а) Понюхати квіти: довго, коротко.
б) Освіжити квітку: довгий видих, короткий
2. Читацька зарядка
а) Читання складової таблиці на одному
диханні.
б) Читання
"гудіння”
3. Тренування мовного апарату
Повторення вивчених скоромовок.
Робота
з скоромовкою
Школа
школярів зібрала,
Школярі
навчаються.
Дуже
шкода, що не всі
Так
як слід стараються.
(
читаємо колективно, пошепки, завчаємо )
Де
відбуваються події описані в скоромовці
4. Гра " Підкинь лист в уявний букет ".
Ліс. Ліс шумить. Ліс шумить за
селом..
Зелений ліс шумить за селом.
ІІІ. Мотивація
Анаграми:
маширока, жинажор,бакульба, лкабі
Поки ми працюєм з реченням, вітер закружляв
у танку букви в словах. Давайте
прочитаємо їх.(Ромашка, жоржина, кульбаба, білка)
- Яке слово зайве?
ІV. Представлення теми
Як
назвати решту слів одним словом.? ( Квіти)
* Вправа «Асоціації»
-
Які асоціації викликає у вас це слово?
V. Усвідомлення
нового матеріалу
1.Надання
інформації. Міні-лекція.
Діти, квіти, як люди. Кожна квітка має
свою домівку ( уявну ), свої звички, свій характер.
На планеті існує понад 250 тисяч видів
квіткових рослин. За зовнішнім виглядом всі вони дуже відрізняються одна від
одної. Квіти ростуть кругом: на полях і луках, в підніжжі гір і в розщелинах, високо на схилах, на болотах,
і навіть на воді.
І сьогодні ми познайомимось з
оповіданням В.Сухомлинського
" Сергійкова квітка "
Чи
знайомі ми з цим автором?
Так, ми багато читали творів
В.Сухомлинського. Був він чудовою людиною, мудрим учителем. Він віддавав дітям
красу, любов і тепло своєї душі.
Він писав для дітей чудові твори:
коротенькі і дуже змістовні, повчальні й цікаві для кожного. Твори його
виховують у дітей…. ( діти продовжують)
доброту, чуйність, любов і повагу до батьків і до Батьківщини, людяність.
Твори В.Сухомлинського допоможуть вам
зрозуміти найбільшу мудрість. «Людина приходить у цей світ, щоб творити добро».
В
Сухомлинський автор понад 1500 казок – мініатюр, оповідань, легенд.
2.
Робота з заголовком.
В.Сухомлинський " Сергійкова квітка ".
- Про що можемо дізнатись з тексту якщо
він має таку назву?
3.
Словникова робота:
* " Вправа " Комп’ютер " (надрукувати
тільки іменники)
мідною колодочкою
вирізьблено
гущавину
чагарник
тремтіти
( читання слів колективно 2
рази )
4.
Робота над змістом оповідання
а) Первинне
читання підготовленими учнями
Проблемне питання:
Який
подарунок зробив Сергійко своїм товаришам.
Чому
автор назвав оповідання " Сергійкова квітка ", а не " Ножик Петра ", чи " Максимів ліхтарик ".
б) Перевірка
розуміння прочитаного.
*Вправа " Тести ".
Був
перший день навчання в школі? ( ні)
Петро
показав хлопцям ножика? (так)
Максим
показав хлопцям дерев’яну пташку. (ні)
Гриць
показав металевого соловейка. (так)
А
Сергійко для хлопців підготував букет квітів? (ні)
в ) Самозамір
техніки читання.
Читаємо по 0,5 хв. – 2 рази де
зупинились позначаємо олівцем.
Робимо висновок.
г) Читання
скоромовкою.
Другий абзац читаємо мовчки, збільшуючи темп
до скоромовки.
д) Читання
ланцюжком, знаходимо власні іменники.
- А як це можна сказати по іншому?
е) Вибіркове
читання.
* Знайдіть
і прочитайте.
Скільки
питальних речень?
Куди
повів друзів Сергійко і що показав?
* Робота
з малюнком.
Чи
схожа квітка на малюнку з її описом у тексті? Доведіть.
є) Зорова
гімнастика
Гойдалка.
Ланцюжок.
Рух
по колу.
ж) Фантазування.
Квіти – це краса. А уявіть що всі
люди планети зірвали б хоча б по квітці, якою б стала наша Земля. З чим могли б ви порівняти такий вчинок
людства.
з)Усний
зоровий диктант.
*Вправа
" Блискавка "
А
зараз ми нагадаємо друзів зла:
забіяки, задаваки, злючки, брехунці ( діти читають слова на картах
очима ).
Діти,
твори В.Сухомлинського саме і направлені на те, щоб викорінити з ваших сердечок
цих " друзів ".
и) Робота в парах.
*Вправа
" Скринька запитань "
Діти готують запитання за прочитаним.
Перший ряд читаємо текст на ст.62, а другий – ст.63.готуємо
запитання
VІ. Цінування
уроку.
1.
Вправи для розвитку критичного мислення.
-
Уявіть себе лісовими чарівниками. Ви
можете чути мову квітки і читати її думки.
-
Про що роздумувала квітка, чуючи розмову
цих хлопців?
-
Який би комплімент ви б їй зробили?
-
Які почуття викликають у вас розмова
хлопців?
( слова- підказки на картах: співчуття,
жалість, радість, сум, розчарування, гордість ).
- Запитання: Природа моя чи наша?
2. Вправа " Встанови кордон "
- На що хотів звернути нашу увагу
В.Сухомлинський в цьому тексті?
Діти,
завдати болю природі - то не хитра справа.
З
додатку " Мовні перлинки " діти встановлюють " кордони " між словами у прислів’ї.
Доприродиненесишкоди.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.